Apatyty
EKOLOGIA NAWOŻENIA
Apatyt ze złóż wykorzystywanych przez PhosAgro wyróżnia się niezwykłą czystością chemiczną i wyjątkowo niską radioaktywnością. Przede wszystkim zawiera absolutnie śladowe ilości zanieczyszczeń pierwiastkami szkodliwymi – takimi jak kadm, kobalt, arsen, rtęć, czy ołów, więc uważa się je za wolne od metali ciężkich. W przypadku złóż w innych częściach świata jest to natomiast problemem.
W efekcie nawozy PhosAgro są, w porównaniu z innymi, znacznie bardziej ekologiczne. Ich stosowanie nie prowadzi do niebezpiecznej kumulacji w glebie metali ciężkich i m.in. dlatego właśnie cieszą się tak wielką renomą na świecie.
WYJĄTKOWE ŹRÓDŁO FOSFORU
Do produkcji aż 99% nawozów fosforowych na świecie wykorzystuje się naturalne skały fosforytowe. Ogromna większość dostępnych fosforytów to skały osadowe, ale za najlepsze uważa się skały magmowe, do których zalicza się apatyt. Jego złoża znajdujące się na Półwyspie Kolskim są uznane za unikat na skalę światową. To właśnie tam wydobywany jest surowiec dla PhosAgro, a im wyższa jego jakość, tym w konsekwencji doskonalszy nawóz trafia do gleby